Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Svalové křeče

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 23.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Svalové křeče jsou velmi častý problém, který postihuje nejen sportovce, ale velmi často i nesportující část populace. V podstatě se jedná o nekontrolovatelný samovolný bolestivý stah svalu, který může trvat až několik minut. Příčin vzniku křečí může být několik, ale většinou jde o jejich kombinaci.

1/ Svalové přetížení, zkrácený sval. Jak přetížení svalu, tak jeho zkrácení mají za následek nedostatečné krevní zásobení svalu. Tím pádem se do svalu nedostává kyslík a živiny a sval tak nemůže fungovat správně. Co s tím? Pravidelně zařazujte protahování a uvolňování problematických partií a střídejte zatížení. Tzn., nevěnujte se pouze běhu, ale i chůzi, cyklistice, plavání atp. Občas si zajděte na masáž nebo si proveďte automasáž, popřípadě použijte jinou regenerační metodu.

2/ Minerální nerovnováha. Pokud vám bude chybět Mg, Ca, Na nebo K, tak se pravděpodobnost vzniku křečí zvýší. Ionty těchto minerálů ztrácíte pocením, takže pokud provozujete sportovní aktivity v horkém prostředí, budete jich ztrácet více než v chladnějším období roku. Což zvýší ještě více pravděpodobnost výskytu křečí. Co s tím? Dbát na to, abyste měla pestrou a rozmanitou stravu, která by vám zajistila dostatek uvedených minerálů. Popřípadě tyto minerály doplňovat některým sportovním doplňkem.

3/ Dehydratace. Pravděpodobně nejvíce podceňovaná příčina vzniku křečí, a to zejména u nesportovců. V případě, že máte uvolněný a protažený sval a dostatek potřebných minerálů, ale nejste dostatečně hydratovaná, tak křeč stejně můžete dostat. Voda zásobuje svaly, tzn., že dopravuje mimo jiné i ionty minerálů do svalů. Není vám tedy nic platné, že budete mít těchto minerálů dostatek, když nebudete mít v těle dostatek vody, která by je dopravila na místo, kam patří. Co s tím? Důkladně celoročně dodržujte pitný režim. 90kg muž by měl vypít 3-4,2l a 60kg žena pak 2-2,8l denně. Čím více sportujete, tím více se potíte a tím více musíte doplňovat tekutiny. Pokud se tak děje v horkém prostředí, o to více se musíte na hydrataci soustředit.

4/ Alkohol. Teď si asi říkáte, jak se alkohol může podílet na vzniku křečí, že? Věřte, že může, a to hned dvěma způsoby. Jistě jste již slyšela, že alkohol dehydratuje, tedy odvodňuje organismus, takže pokud jste po náročném fyzickém výkonu a místo, abyste doplnila tekutiny čistou vodou, je doplníte alkoholem, tak zvyšujete pravděpodobnost vzniku křečí. Co se ví ale méně, je že když tělo zpracovává alkohol, tak přitom spotřebovává hořčík, který pak chybí ve svalech, což způsobuje křeče. Co s tím? Minimálně týden před důležitým sportovním výkonem a alespoň dva dny po, se vyhýbejte alkoholu v jakékoli formě.

Přestože dodržíte výše uvedené rady, tak křeč můžete dostat. Co tedy dělat, když se to stane, zrovna když to nejméně potřebujete, tedy např. při běžeckém závodě? Zkuste na chvíli zpomalit tempo, popřípadě přejít do chůze, rovněž můžete zkusit změnit došlap. Je málo pravděpodobné, že pokud zkusíte běžet ve stejném tempu, že by vás křeč přešla. Nakonec vás to může donutit zastavit, popřípadě ukončit závod. Proto je lepší zkusit zpomalit. Doplňte tekutiny, a pokud máte, tak použijte nějaký přípravek proti křečím. Když by křeč neodcházela, tak na chvilku zastavte a sval opatrně protáhněte, pomoci může i lehká automasáž. Potom co se vám podaří křeč odstranit, se rozbíhejte velmi pomalu, a postupně se dostávejte do svého závodního tempa. Pokud byste okamžitě vyrazila, tak zvyšujete pravděpodobnost, že se vám křeč vrátí. Samozřejmě, že pokud dostanete křeč pár set metrů před cílem, že to můžete zkusit přemoci a do cíle nějak doskákat. Zvažte ale, zda vám to za to stojí, protože budete riskovat zranění, které vás může vyřadit na delší dobu. Ideální je, pokud dostanete křeč při tréninku, vyzkoušet si, jak byste postupovala, kdyby to bylo při závodě. Budete pak méně překvapená a budete vědět co a jak dělat.

Možná jste už vyzkoušela všechno, ale křeče stále máte. Jestliže sportujete hodně intenzivně, tak za vznikem křečí, může být nedostatek vitamínu E. V takovém případě ho doplňujte po dobu alespoň 10 dnů v množství 400mg/den.

Důležité informace:

  • Pravidelně protahujte a uvolňujete svaly.
  • Dbejte na dostatečný příjem minerálů, zejména: Mg, Ca, Na a K.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Vyhýbejte se anebo omezte příjem alkoholu.
  • Když dostanete křeč při tréninku, pokuste se s ní vypořádat tak, jako při závodě.
  • Přečtěte si i tyto další informace.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek