Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Cyklistický trénink - Výběr kola

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 7.4.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Než si začnete vybírat nové kolo, tak si musíte ujasnit, kde na něm budete jezdit a kolik jste ochotná do něj investovat. Co se týče první otázky, tak máte dvě možnosti: silniční kolo nebo horské kolo. Oba tyto druhy kol jsou vhodné pro zvyšování kondice. Což neplatí o městských kolech a kolech typu BMX. Silniční kolo je vhodné zejména k jízdě po silnici, ale zvládne i zpevněné cesty. Zatímco horské kolo si poradí s jakýmkoli povrchem. Z toho plyne, že jízda na silničním kole bude rychlejší, ale na druhou stranu monotónnější. Kdežto na horském kole budete díky většímu odporu pneumatik jezdit pomaleji, ale za to budete moct jezdit doslova cestou necestou. Takže jízda na horském kole může být zábavnější a rozhodně vám horské kolo dá větší možnosti. Z těchto důvodů jsem i já příznivcem horských kol.

Ceny horských kol začínají na několika málo tisících a dosahují částek převyšujících cenu nového auta. Obecně se dá říct, že čím je kolo levnější, tím bude mít vyšší hmotnost a jeho komponenty nebudou tak odolné. Rozhodně to, ale neznamená, že si pro zvyšování vaší kondice musíte pořizovat kolo v ceně několika desítek tisíc korun. Konkurence mezi českými výrobci horských kol je tak vysoká, že nebudete mít problém najít několik slušně vybavených modelů s kotoučovými brzdami a odpruženou vidlicí a s hmotností nepřevyšující 15kg, v ceně do 15.000Kč. Pokud nemáte závodnické ambice, pak je jedno kolik kolo váží. Každý kilogram, o který bude kolo lehčí, budete muset velmi draze zaplatit. A ve výsledku při běžném kondičním tréninku stejně nepoznáte, jestli kolo váží 12kg nebo 15kg. Je tedy mnohem jednodušší, levnější a pro zdraví přínosnější ty 2-3kg zhubnout.

Při výběru kola si dejte pozor na jeho nosnost, to platí zvláště pro těžší jezdce. Nosnost kol bývá zpravidla něco přes 100kg. Každý výrobce to má jinak a často tuto informaci v popisech kol neuvádí. Tak je dobré se na celkovou nosnost informovat. Snadno by se vám totiž mohlo stát, že pokud budete chtít jet na cyklo výlet a zabalíte si do brašen jídlo, pití, náhradní oblečení, popřípadě i spacák atd., že maximální nosnost překročíte. Čímž byste pochopitelně snižovala životnost některých částí kola. Já jsem si nakonec vybral kolo značky Force, které má celkovou nosnost, tedy jezdec plus zavazadla, 130kg. Takže na kolo dokážu naskládat dost věcí, aniž bych se musel obávat, že se kolo rozpadne.

Základem kola je rám, který se vyrábí nejčastěji z duralové slitiny nebo z karbonu. Běžná populace se spokojí s rámem duralovým, který je odolný a dostatečně tuhý. Jedinou jeho nevýhodou je jeho vyšší hmotnost. Jinak ale naprosto spolehlivě plní svojí funkci. Rámy se vyrábějí v různých velikostech a každý výrobce má i trochu jinou geometrii rámu. Takže je určitě vhodné najít si na stránkách výrobce převodní tabulku s informacemi, která velikost rámu je vhodná, pro kterou výšku postavy. V případě, že byste si koupila kolo s menším rámem, tak byste se na něm krčila. A pokud byste si koupila kolo s větším rámem, tak byste možná nemusela dosáhnout na zem. Takže výběru správné velikosti rámu, věnujte patřičnou pozornost.

Další možnost volby budete mít u velikosti kol. V současné době se nejčastěji používají kola o velikosti 26", 27,5" a 29". Stručně řečeno 26" kola jsou vhodnější na technickou jízdu, kde je hodně zatáček a kde potřebujete kolo opakovaně rychle rozjíždět. Když ale budete potřebovat jet delší dobu větší rychlostí, bude vás to stát více sil. Dříve to byl nejrozšířenější rozměr, dnes je ale již na ústupu. 29" kola snáze přejíždí nerovnosti, a když je rozjedete, tak rychlá jízda s nimi bude snazší. Hůře se s nimi, ale zatáčí, zvláště při pomalé jízdě v terénu. Většina nových kol je osazena právě touto velikostí. A 27,5" kola jsou takový rozumný kompromis, který spojuje výhody obou zmiňovaných velikostí.

Většina nových horských kol má dnes odpruženou přední vidlici, ale vyrábějí se i celoodpružená kola, která mají odpruženou i zadní část rámu. Pochopitelně jsou tato kola nepoměrně dražší. Pro běžné ježdění stačí odpružená přední vidlice. Nejlevnější provedení mívají poměrně dost tuhou pružinu, takže jsou vhodná spíše pro těžší jezdce. Zatímco jezdci s nižší hmotností by se měli poohlédnout spíše po vidlici se vzduchovým tlumením, kde si budou moct míru tlumení nastavit přesně dle jejich požadavků. Samozřejmě si budou ale muset něco připlatit.

Čím dál tím více kol je vybaveno hydraulickými kotoučovými brzdami a týká se to i kol v nižších cenových kategoriích. Tyto brzdy mají výbornou účinnost, a to jak za sucha, tak i za mokra. Navíc se brzdný účinek velmi dobře dávkuje. Jediné nevýhody jsou, že mají vyšší hmotnost a jsou trochu náročnější na údržbu. A ještě jsou o něco málo dražší. Rozhodně se ale vyplatí.

Co se týče převodů, tak léty osvědčená klasika 3 převodníky a 9 koleček, je pomalu na ústupu. Možná je to proto, že těch 27 kombinací využil jen málokdo. Takže se poslední dobou objevují horská kola, která mají jen 2 převodníky nebo jsou zcela bez přesmykače. Vzadu pak obvykle mívají koleček více. Pokud vybíráte kolo pro kondiční jízdy, tak je asi jedno kolik převodů a v jakých poměrech bude mít.

Důležité informace:

  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek