Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Testy - Batoh Salomon ADV skin 5

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 28.7.2021
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

O běžeckém batohu jsem začal uvažovat hned potom, co jsem si připravil tréninkový plán na maratón a v něm jsem měl naplánované až 5hodinové běhy. Při odhadu spotřeby tekutin 0,5 litru za hodinu, jsem potřeboval nést 2,5 litru tekutin, a to byl hlavní parametr, podle kterého jsem si běžecký batoh vybíral. Nechtěl jsem strávit moc času porovnáváním různých značek, a tak jsem se zaměřil na nabídku populárního francouzského výrobce sportovního vybavení, značku Salomon. Z jejichž nabídky mě nejvíce zaujal běžecký batoh Salomon ADV Skin 5 SET. Je to v podstatě takový hybrid mezi běžeckým batohem a vestou, který dokonale obepne tělo jako vesta, ale přesto umožňuje uložit a přenášet dost věcí jako batoh, do celkového objemu až 5 litrů, alespoň to tvrdí výrobce. Zároveň má i dost kapes na uložení různých drobností, které jsou povětšinou přístupné bez nutnosti sundávání batohu ze zad. Na Youtube jsem našel video s podrobnou recenzí tohoto batohu, a tak jsem si mohl udělat docela dobrou představu o jeho přednostech. Batoh se vyrábí ve velikostech S, M, L a XL a tak je potřeba si před nákupem změřit obvod hrudníku a zvolit správnou velikost, aby posléze seděl co nejlépe. Rovněž je možné si vybrat barvu batohu, a to buď žlutou anebo červenou.

Hmotnost batohu je pouhých 228g. Jeho součástí jsou dvě měkké lahvičky o objemu 500ml, zateplené pouzdro pro hydrovak o objemu 1,5l a bezpečnostní píšťalka. Batoh je pěkně zpracovaný v přední i zadní části má reflexní prvky a nikde z něj nelezou žádné nitě. Je vyrobený z příjemného elastického a prodyšného materiálu, který by měl dobře odvádět vlhkost. Batoh se nijak nenastavuje. Poté co si ho nasadíte na záda, tak vezmete tkaničku, která se nachází na pravém popruhu a zacvaknete ji do háčku na levém popruhu. To provedete na dvou místech. Následně zatáhnete konec tkaničky, tak aby se tkanička natáhla a popruhy se přitáhly k sobě. Záleží jen na vás, jak moc pevně chcete mít batoh na zádech fixovaný. Nakonec zajistíte konec tkaničky aretačním klipem, aby nedošlo k uvolnění tkaničky. I pouze při lehkém dotažení tkaničky, batoh na zádech sedí velmi dobře. Nikde neškrtí, nedře, netlačí, neposouvá se, zkrátka značka „ideál”.

Batoh nabízí úctyhodný počet kapes. Celkem jich je 9. Z toho 3 vzadu a 6 vepředu. Ty, co jsou vepředu, tak jsou všechny dobře přístupné i když máte batoh nasazený na zádech. Do zadních se dostanete pouze, když batoh sundáte. Na obou popruzích jsou kapsy pro uložení přiložených 500ml lahviček. U otvoru těchto kapes je navíc zajišťovací pružná tkanička, která když se přetáhne přes uzávěr lahvičky, tak brání tomu, aby mohla lahvička vypadnout. Na vnitřním kraji levého popruhu je jediná na zip uzavíratelná kapsička, která vede až k boku. Je tedy dost velká i pro uložení velkého mobilního telefonu. Na vnější straně obou popruhů jsou dvě velké kapsy, které jsou přístupné ze shora. Kapsy nejsou uzavíratelné, ale v horní části, mají gumu, která kapsu stahuje a zabraňuje tak vypadávání věcí z kapes. Obě tyto kapsy vedou od popruhu až k boku a jsou i poměrně dost hluboké. Navíc jsou přístupné i s nasazeným batohem. V přední části této velké kapsy, je pak malá vnitřní kapsička, do které se vejdou věci ve velikosti platební karty. Na zádech jsou dvě velké kapsy, přes celou šířku a délku zad. Ta, co je blíže k zádům je určena pro umístění hydrovaku a je vybavena jeho úchytem a otvorem, který umožňuje přes pravý popruh vytáhnout hadičku od hydrovaku dopředu. V druhé velké kapse je pak další malá kapsička, do které se vejdou věci ve velikosti cestovního pasu. Tato kapsa obsahuje poutko pro zavěšení batohu při sušení. Zároveň jsou v ní 2 náhradní háčky, sloužící ke stažení ramenních popruhů k sobě. Dle výrobce lze batoh prát pouze ručně. Vzhledem k tomu, z jakého materiálu je vyrobený, vnější část je z velmi jemné síťoviny a část která se dotýká těla, je naopak z hrubé síťoviny, schne velmi rychle.

Batoh používám tak, že buď mám naplněné lahvičky na popruzích, nebo hydrovak na zádech anebo oboje. Záleží na tom, jaká vzdálenost mě čeká a kolik tekutin sebou potřebuji nést. Běh s naplněnými lahvičkami na popruzích překvapivě není nepříjemný. Lahvičky se nijak moc nepohupují ani nekývají a drží na svém místě. Ze začátku je to takové zvláštní, ale po chvilce si na to člověk zvykne. Při pomalém dlouhém běhu vůbec nijak nepřekáží. Pro napití se, není potřeba vyndávat lahvičku z kapsy. Stačí dát náustek do úst a rukou zatlačit na lahvičku a pít. Je dobré střídat lahvičky, ze kterých pijete, aby zůstalo přibližně stejné rozložení hmotnosti. Výhodou těchto lahviček je, že přesně víte, jakou máte ještě zásobu tekutin.

Když jsem poprvé vyběhl s hydrovakem, měl jsem ze začátku pocit, že mě tlačí do zad. Po chvíli to přešlo a příště se již tento pocit nedostavil. Ani běh s hydrovakem není nějak nepříjemný. Batoh neposkakuje, nehoupe se a sedí přesně na svém místě. Jediná nevýhoda hydrovaku tak je, že vůbec nevíte, kolik tekutin vám ještě zbývá. Což může být docela problém, když máte ještě kus cesty před sebou a najednou zjistíte, že jste již všechno vypily.

Běh s naplněnými lahvičkami i hydrovakem, může být o dost náročnější než běh na lehko. Maximum tekutin, kolik můžete nést je 2,5l, tedy 2,5kg navíc, což už může být docela znát. Můžete ho tedy využívat i jako zátěžovou vestu na krátké běhy. Dobré je, že jak upíjíte, tak se hmotnost, kterou nesete navíc, snižuje. Můžete si rovněž rozdělit, co v které nádobě ponesete. Např. v hydrovaku čistou vodu a v lahvičkách ionťák. Určitě je vhodnější nejprve vypít to, co máte na zádech a až potom pít z lahviček na popruzích. Hlavně z toho důvodu, že máte lepší kontrolu nad zásobou tekutin. Rozhodně jsem nepředpokládal, že by běh s batohem s plnou kapacitou tekutin, měl být nějak zvlášť obtížnější.

S batohem jsem běhal v několika verzích oblečení podle počasí a délky běhů. 1/ Termo rolák, běžecká mikina a větrovka, a když bylo hodně zima a měl jsem dlouhý běh, tak ještě jedno triko navíc. 2/ Termo triko, běžecká mikina. 3/ Triko nebo tílko.

1/ V zimě, při běhu ve více vrstvách, jsem nenarazil při používání batohu na žádný problém.

2/ Stejně tak bylo bezproblémové používání i na jaře, když jsem odložil větrovku.

3/ Při běhu pouze v tričku jsem narazil na první problém. Přesto, že jsem si myslel, že mám batoh dobře nasazený i utažený, tak se mi po x kilometrech mírně posunul a začal mě lehce dřít na krku. Nijak jsem to neřešil, a tak když jsem doběhl, měl jsem již docela slušně rozedřený krk. Pokud tedy poběžíte s batohem na lehko, musíte si dát dobrý pozor, aby se vám neposunoval.

Když batoh začínal být trochu vyvoněný, rozhodl jsem se ho vyprat. Do kýble s vlažnou vodou jsem dal malé množství tekutého prášku. Batoh jsem nechal chvíli namočený, potom jsem ho párkrát vymáchal, a nakonec jsem to celé zopakoval s čistou vodou. Pak jsem batoh lehce v ruce vyždímal, a nakonec jsem ho nechal uschnout. Přesto, že batoh schnul v bytě, tak byl do rána suchý a bez zápachu. Takže není důvod bát se praní batohu.

S běžeckým batohem Salomon ADV Skin 5 SET se dá pohodlně běžet poměrně dost dlouho. Váš akční rádius se tak při dlouhých bězích může docela pěkně zvětšit, aniž byste musela řešit, kde doplníte pití anebo jídlo. Vše potřebné si totiž můžete snadno nést s sebou. V zimě vás batoh nebude nijak omezovat. V létě je pak potřeba pohlídat si usazení batohu na zádech a spíše ho více přitáhnout, aby se co nejvíce omezil jeho pohyb. Celkově je to ale velice dobrý parťák.

Důležité informace:

  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    Salomon ADV skin 5

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek