Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Masáže - Rozhovor

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 6.12.2022

Na jaře roku 2022, když jsem zahájil spolupráci s firmou Fortuna entertainment group, vznikl tento rozhovor, který mě měl zaměstnancům firmy představit. Protože si myslím, že je docela povedený a že se na pár řádcích o mě, a o tom jak probíhají masáže, dozvíte vše potřebné, jsem se rozhodl ho uveřejnit i na mých internetových stránkách.

HR FEG
Váš masér Vojta

Jak ses dostal k masírování?

Byl to v podstatě přirozený vývoj. Od dětství jsem hodně sportoval. Později jsem se začal zajímat o výživu a zdravý životní styl a odtud už to byl jen kousek k masážím.

Kde ses naučil masírovat?

Hledal jsem co možná nejlepší masérskou školu. V té době to byla škola Refit, která byla v Praze na Proseku. Vedl jí Stanislav Hervert, šéf masér našeho olympijského týmu. Lektory si vybíral mezi zkušenými fyzioterapeuty, kteří měli svojí praxi. Prostě špička ve svém oboru. Škola měla a má velmi dobrou pověst.

Co všechno ses musel naučit?

V první řadě musíš mít úplné středoškolské vzdělání, bez toho se na kurz ani nedostaneš. Dále se učíš anatomii, fyziologii, teorii masáží, kontraindikace a praktické provedení masáže. Z toho všeho pak skládáš závěrečné zkoušky.

Jak dlouho již masíruješ?

18 let.

Stále tě to baví?

Jasně. Kdyby mě to nebavilo, tak jsem už dávno skončil. Je to příjemný pocit, když zákazníci z masáže odcházejí spokojení. Když někomu pomůžeš od bolesti anebo ho zbavíš jeho problému. A když se na tebe těší.

Jak náročná je to práce?

Hodně. Prakticky je to silově vytrvalostní sport. Musíš být v perfektní kondici a ve výborném zdravotním stavu. Navíc musíš být částečně doktor a částečně psycholog. Musíš vědět kdy jen naslouchat a kdy poradit. Kdy ještě můžeš masírovat a kdy je už vhodnější, aby klient šel se svým problémem k lékaři, protože jako masér už mu nemůžeš pomoct. Musíš se neustále učit nové věci. Musíš si umět vyhovět. Vědět kolik toho vydržíš a hlavně o sebe pečovat.

Jako třeba chodit na masáže?

Ano, to také. Ale hlavně posilovat hluboké zádové svalstvo. Protahovat povrchové svalstvo. Umět pracovat s tou negativní energií, kterou někdy zákazníci se sebou přinesou a nechají ji u mě. Relaxovat, meditovat atd.

A bolí tě někdy záda?

Občas. Třeba když udělám nějaký špatný pohyb nebo někde ofouknu. Pak nastoupí manželka, která je rovněž masérka, a dá mě dohromady. Naštěstí díky tomu, že pravidelně cvičím, se to nestává moc často.

Kde masíruješ?

Úterky a pátky jsem v kosmetickém salonu Isis v Hořovicích. Ostatní tři dny pak jezdím za zákazníky domů. Mám klientelu v západní části okresu Beroun.

Chodí k tobě častěji ženy nebo muži?

Určitě ženy. Je to ale hlavně dáno tím, že ženy o sebe obecně více pečují než muži. Rozhodně to neznamená, že masáže nejsou pro muže vhodné. Naopak.

Pro koho jsou masáže vhodné?

Pro každého kdo je vystaven stresu, kdo má sedavé zaměstnání, kdo dělá těžkou fyzickou práci, kdo má nedostatek pohybu. Tedy prakticky pro každého.

A pro koho vhodné nejsou?

Určitě nejsou vhodné pro člověka, který má v oblasti zad nějaký ekzém, vyrážku nebo čerstvé poranění kůže. Vůbec nejsou vhodné pro člověka, který podstupuje onkologickou léčbu. Stejně tak nejsou vhodné pro člověka, který má horečku, angínu nebo chřipku. U chronického onemocnění zad je vhodné, záměr jít na masáž, konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Masáže nejsou rovněž vhodné pro osoby pod vlivem alkoholu a drog.

A co těhotné ženy?

Těhotenství není žádný problém. Ze začátku masáž probíhá standardně a zhruba od 3měsíce těhotenství se celá masáž provádí v sedě. Stejným způsobem masíruji i lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou ležet na břiše, třeba po různých operacích břicha, po infarktu atd.

Co ženy, stydí se?

Jistá míra studu je ze začátku zcela přirozená. Po první masáži, ale většina žen zjistí, že jakékoli obavy byly zbytečné. V masérně je paravan za kterým se ženy svlékají a oblékají. Mají k dispozici ručník, který si mohou dát přes hrudník. Nebo si mohou přinést svůj ručník. Takže mi odkryjí jen to nejnutnější, tu část těla, kterou budu masírovat. Dělám vše proto, aby se v průběhu masáže cítily co nejlépe a neměly nepříjemný pocit.

A co muži, nemají problém s tím, že na ně sahá jiný muž?

Ti co ke mě chodí s tím problém rozhodně nemají. Mezi mými klienty jsou např. policisté, lékaři, úředníci, podnikatelé, ale i důchodci. A masér jim rozhodně nevadí. Občas mi nějaká klientka řekne, že by její manžel také potřeboval namasírovat, ale že nechce, aby na něj sahal chlap. Když se pak ptám dál, tak zjistím, že je to většinou člověk s nižším vzděláním a hůře placeným zaměstnáním a z pravidla mu vadí i to, že sahám na jeho manželku. Prostě primitiv trpící nějakým mindrákem. Na kvalitu masáže nemá žádný vliv, jestli ji provádí muž anebo žena, ale pouze to, jestli je to dobrý anebo špatný masér.

Jaké jsou nejčastější důvody, proč k tobě zákazníci chodí?

Většina lidí chodí preventivně, aby je nebolela záda, aby si odpočinuli a zbavili se stresu. Občas pak přijde někdo s nějakým akutním problémem, jako třeba s blokací zad. Pravda je, že lidé co chodí na masáže pravidelně, mají menší pravděpodobnost, že se jim záda zablokují, a když už se tak stane, tak se blokace pomocí masáže odstraní daleko rychleji. Lidé co nikdy na masáži nebyli a zablokují si záda, si naivně myslí, že stačí jedna masáž a budou zase fit. Tak to ale nefunguje.

Jak vlastně taková masáž probíhá?

Zákazník se nejprve svlékne. Jak moc, záleží na tom, jakou masáž si vybral a jakou část těla budu masírovat. U nejběžnější masáže zad a šíje stačí, když se svlékne do půl těla. Zuje si boty a sundá řetízek. Pokud má delší vlasy, tak si je sepne nahoru. Potom probíhá vlastní masáž. Následně otřu přebytečný olej a zákazník se může obléct. U celotělových masážích se zákazník svléká do spodního prádla.

Jak dlouho masáž trvá?

Většina masáží trvá 25 minut. V nabídce mám ale i masáže v délce trvání téměř 2 hodin.

O jaký druh masáže se vlastně jedná?

V nabídce mám celkem 12 druhů masáží. 5 jich je základních, 5 speciálních a 2 jsem zařadil mezi masáže luxusní. Nejčastější masáž, kterou dělám, je rekondiční masáž zad a šíje. Ta patří mezi základní masáže. Představuje asi 90% času, který strávím masírováním. Je zaměřená na odstranění fyzické a psychické únavy. Svaly se při ní uvolní, prokrví a dostanou se do nich nové živiny. Člověk se tak cítí lépe. Tím, že dojde k uvolnění i svalů hrudníku, tak se člověku lépe dýchá. A hlavně se při ní odstraní napětí z trapézového svalu, které je většinou způsobeno dlouhodobým stresem. Takže se většina lidí po masáži cítí jako znovuzrozená.

Je to nejlepší masáž?

Určitě je to nejlepší masáž pro začátek a pro pravidelné masáže. Dokáže se s ní vyřešit většina problémů, které masáží odstranit lze. Pak dělám ještě několik dalších specializovaných masáží, které mohou nabídnout to, co rekondiční masáž nemůže. K nim je většinou potřeba nějaké další vybavení, popřípadě trvají déle.

Říkal jsi, že jezdíš i za klienty domů. Jak probíhá masáž v tomto případě?

Masáž probíhá naprosto stejně. Vše co potřebuji, si přivezu s sebou. Ať už se jedná o masérské lehátko, přezůvky, oleje, dezinfekci anebo mýdlo a ručník. Zákazník musí pouze poskytnout místnost, ve které bude masáž probíhat a nějakou osušku, kterou si dá pod sebe.

V čem je největší výhoda masáží doma?

Zákazník ušetří čas, který by strávil na cestě anebo čekáním v salonu. To je obzvláště výhodné, když na masáž chodí více členů jedné domácnosti. Hlavní ale je, že může zůstat v relaxovaném stavu. Nemusí se soustředit na dopravní provoz při cestě domů. Nemusí chodit ven, když zrovna prší. Prostě je to pohodlnější a příjemnější.

Masíruješ častěji v salonu nebo u lidí doma?

Je to půl na půl.

Jaké používáš přípravky?

Používám výhradně rostlinné oleje české značky Saloos. Některé směsi si míchám sám, některé již kupuji hotové. Tyto oleje se velmi dobře vstřebávají, nezanášejí póry a nemastí oblečení.

Musí zákazník během masáže mluvit?

To záleží pouze na něm. Když zákazník přijde, tak se zeptám na to, co potřebuji vědět. Jestli chodí na masáže, jestli má nějaký zdravotní problém, popřípadě jak se cítil po předchozí masáži. A pak už je to na zákazníkovi. Jsou lidé, kteří si potřebují odpočinout, protože celý den mluví anebo něco řeší, tak v průběhu masáže mlčí. Rozhodně to není nezdvořilé a já to plně respektuji. Pak jsou ale lidé, kteří přijdou a celou půl hodinu mluví a mluví. Prostě si potřebují popovídat, postěžovat si. V takovém případě naslouchám. Jediné co potřebuji, aby mě zákazník upozornil, kdyby cokoli v průběhu masáže bylo nějak nepříjemné anebo bolestivé, abych na to mohl nějak reagovat. Když se po skončení masáže dozvím, že to moc bolelo, tak s tím již nic neudělám. Když se to dozvím hned, tok mohu ještě něco udělat, aby zákazník odcházel spokojený.

Povídáš si rád se zákazníky?

Určitě. Je to výborná příležitost dozvědět se spoustu zajímavých věcí z různých oblastí a oborů. Ale jak jsem již řekl, zákazníka do hovoru nijak netlačím a respektuji, když se rozhodne mlčet. Navíc si zakládám na diskrétnosti, takže to, co se dozvím, si vždy nechávám pro sebe. Zvláště když se jedná o důvěrné informace.

Chodí k tobě na masáže i cizinci?

Ano, občas ke mně nějaký zavítá.

Ze kterých zemí už jsi měl zákazníky?

Např. z Brazílie, Švédska, Velké Británie, Francie, Ukrajiny anebo ze Sýrie. Naprostá většina mých klientů jsou ale Češi.

Jak s nimi komunikuješ?

Domluvím se španělsky a francouzsky. S angličtinou je to trochu horší, ale nakonec i s ní se nějak domluvím.

Jak probíhá platba za masáže?

Většina klientů platí hotově. Jediná možnost jak u mě zaplatit bezhotovostně, je přes QR kód. Rovněž lze také masáže uhradit fakturou. Faktura ale musí být zaplacena před tím, než zákazník začne chodit na masáže. Většinou toho využívají firmy, které se takto starají o své zaměstnance.

Jak se připravit na masáž?

Na masáž není nutné se nějak zvlášť připravovat. Stačí se objednat a pak přijít.

Co dělat anebo nedělat po masáži?

Po masáži je vhodné vyvarovat se jakékoli zvýšené fyzické námahy. Hlavně je důležité vyhnout se přenášení těžkých břemen. Je důležité si uvědomit, že po masáži je zádové svalstvo uvolněné a v případě, že uděláte nějaký špatný pohyb, může dojít k zablokování zad. Určitě je dobré udržovat záda v teple, nenechat je prochladnout a dodržovat pitný režim. Následující den už je možné dělat vše jako obvykle.

Mohou po masáži nastat nějaké komplikace?

Občas se stane, že některého zákazníka následující den po masáži trochu bolí záda. Je to normální, ale není to pravidlem. Záleží na tom, v jaké je člověk kondici. Jestli chodí na masáže pravidelně atd. V každém případě další den, již bývá po bolesti.

Jak často by se mělo na masáže chodit?

Od zákazníků vím, že ti co chodí 1x za 3 týdny anebo častěji, tak si vůbec nestěžují. Ale ti co chodí 1x do měsíce, již většinou říkají, že se na mě předchozí týden těšili. Takže alespoň 1x do měsíce.

Je nějaký rozdíl mezi profesionální masáží a domácí masáží?

Většina lidí, kteří masírují jen tak občas někoho doma, nemá potřebné znalosti a to jak teoretické, tak i praktické. Nemají zkušenosti, vybavení a hlavně výdrž. Zkuste se od někoho takového nechat namasírovat. Po 5 minutách řekne, že už ho bolí prsty a že vám to stačí. To ale neznamená, že neodborná domácí masáž nemůže pomoct. Může, ale je to spíše věcí náhody.

Může taková neodborná masáž uškodit?

To ani ne. Spíše jde o to, že nemusí pomoct anebo ne v takovém rozsahu jako by pomohla profesionální masáž. Také jde o to, že laik nemusí být schopen rozlišit problém, který lze ještě řešit masáží a který již musí řešit lékař.

Jak se na masáž objednat?

Stačí zavolat na mé telefonní číslo +420 737 864 039 a domluvit si se mnou termín.

Co nějaké doplňkové služby?

Nejčastější je prodej dárkových poukazů na masáže a pak také prodej kosmetiky Saloos, jejíž výrobky, jak jsem již říkal, používám při masáží. Dále je to poradenství v oblasti fitness aktivit a výživy.

Máš nějaké veselé příhody?

Vyloženě žádnou veselou historku nemám. To ale neznamená, že při masážích nebývá sranda. Mám dost klientů, které znám více jak 15 let, takže se velmi dobře známe. Znám jejich rodinné příběhy a oni znají zase ten můj, takže si k sobě dovolíme daleko víc a někdy je při masážích dost veselo. Vše je ale v rámci profesionálního kodexu maséra. S klientem se kterým se vidím poprvé, je to více formální.

© 2004-2024 Vojta Palek
Design by Vojta Palek