Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Testy - Světlo na kolo Fenix BC30R

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 17.9.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Když jsem běžecký trénink doplnil o cyklistický, myslel jsem si, že většinu jízd absolvuji za denního světla. Proto jsem od světla, které jsem si chtěl na kolo koupit, požadoval pouze, aby mělo výkon cca 300lm pro dojezd za tmy, blikací režim pro denní jízdy a dobíjení přes USB, abych nemusel řešit baterie. Byl jsem přesvědčený, že stejně budu nejvíce využívat blikací režim při jízdách za denního světla. Tak jsem si za rozumné peníze koupil dobíjecí světlo od stejného výrobce, jako jsem měl kolo. Světlo bylo dostatečné a byl jsem s ním spokojený. Při ranních jízdách za tmy jsem si na přilbu dal dodávaný držák pro světlo a měl jsem tak jedno světlo na řídítkách a další to samé na přilbě. Což mi zajistilo dostatečný osvit cesty i při jízdě v terénu. Navíc jsem měl jistotu, že kdyby se mi náhodou jedno světlo vybilo, tak dojedu na to druhé. Ve dne jsem používal jen to na řídítkách jako blikačku, a tak bylo nepravděpodobné, že by se obě světla vybila zároveň. Největší nevýhodou tohoto světla byl chybějící ukazatel stavu nabití a pak ještě, že světlo nesnižuje výkon postupně, ale rovnou zhasne. Jednoho podzimního rána jsem vstal v brzkých ranních hodinách, oblékl se do cyklistického oblečení a šel pro kolo. Venku svítily hvězdy a bylo pár stupňů nad nulou. Rozsvítil jsem světlo na řídítkách, ale to okamžitě zhasnulo. Ať jsem zkoušel jakýkoli režim, tak se světlo hned vypnulo. Říkal jsem si, že mám ještě světlo na přilbě a že není možné, aby nevydrželo hodinu trvající trénink. Rozhodně se mi nechtělo vracet a odkládat trénink na další den. Když už jsem byl venku, tak jsem sice s obavami, ale přesto vyrazil. Hned jak jsem vjel do terénu, jsem zjistil, že pouze jedno světlo o 300lm je pro jízdu na kole málo. Naštěstí jsem cestu znal velmi dobře, a tak jsem nemusel ani moc zpomalovat. Byl jsem vidět a jakž takž jsem i viděl. No a najednou po více jak půl hodině jízdy tma. Zřejmě kvůli rannímu chladu se baterie vybila rychleji a zhasnulo i světlo na přilbě. Když jsem zkusil světlo zapnout znovu, tak se opět hned vypnulo. Nebylo možné ani zapnout nižší režim. Naštěstí fungoval, alespoň blikací režim, a tak jsem doufal, že vydrží do konce tréninku. Vydržel, ale příjemné to nebylo. Přes pole se dalo jet docela dobře, protože již začínalo svítat, ale přes les to byl očistec. Největší strach jsem měl, že mi zhasne, až budu na silnici a nebudu vidět pro řidiče aut.

Již před nákupem prvního světla jsem se samozřejmě díval i na nabídku firmy Fenix. Jejich světla znám, používám a jsem s nimi plně spokojený, tak nebyl důvod hledat jinde. Světla na kolo od Fenixu se mi sice líbila, ale nelíbila se mi jejich cena, a tak jsem se nakonec poohlédl jinde a pořídil si světlo, které jsem si pořídil. Nicméně i přesto jsem neustále porovnával různé svítilny na kolo od Fenixu, až jsem měl vytipované dvě, které se lišily hlavně tím, že jedna měla zabudovaný akumulátor a druhá používala baterie 18650 a že jedna měla dálkové ovládání se všemi funkcemi, kdežto druhá pouze pro zapínání burst režimu. Parametry byly jinak plus mínus stejné. Jediné, co mě od nákupu odrazovalo, byla cena 3.500Kč. Potom, co jsem byl, nucen dojet pouze na blikačku, jsem věděl, co dalšího od světla na kolo chci. Dva požadavky zůstaly stejné: dobíjení přes USB a blikací režim. Dále jsem chtěl výkon alespoň 400lm, raději více. Nejdůležitější požadavek ale byl, aby svítilna měla ukazatel stavu nabití a postupné snižování výkonu před zhasnutím. Smířil jsem se s vysokou cenou a finální rozhodnutí bylo velice rychlé a novou svítilnu jsem objednával pouze 3 hodiny po dojezdu s vybitými světly. Původní světlo jsem si nechal pouze pro použití na přilbě.

Cyklosvítilna Fenix BC30R, je zatím nejdražší svítilna, kterou jsem si od této značky objednal a vyloženě jsem se na ni těšil. Celokovové tělo o rozměrech 11,4x5,05x3,18 a hmotnosti 222g ukrývá dvě LED diody, z nichž jedna svítí blíže před kolo a druhá dále až 161m, akumulátor o kapacitě 5200mAh s výdrží až 36 hodin, displej zobrazující stav nabití, režim svícení a čas jak dlouho bude ve zvoleném režimu svítilna svítit. V balení je kromě svítilny ještě držák na kolo, dálkové ovládání a USB kabel. Svítilna je prachu a vodě odolná dle IP66 a pádu odolná do výšky 1m. Má 5 režimů svícení a 1 režim blikání. Výkon 1800lm/výdrž 20s/dosvit 161m, 1000lm/2,6h/122m, 400lm/7,3h/76m, 150lm/16,2h/47m a 50lm/36h/28m. Bliká výkonem 150lm. Nabíjení by mělo trvat 5 hodin přes micro-USB konektor. Dálkovým ovládáním lze ovládat všechny funkce svítilny bez nutnosti pouštět řídítka. Svítilnu lze jednoduše sundat i nasadit. Navíc by konstrukce čoček měla zabraňovat oslňování proti jedoucích vozidel. Zkrátka a dobře ideální světlo na cykloturistiku a na cyklistické tréninky, alespoň dle tvrzení výrobce.

Nebylo ani velkým překvapením, že svítilna dorazila druhý den po objednání. Netrpělivě jsem rozbalil krabici a pustil se do zevrubné kontroly. Svítilna Fenix BC30R není žádné plastové chrastítko, ale pořádný kus kovu. Až mě překvapilo, jak je těžká a robustní. Vše je dokonale opracované, čistě slícované a bez jakýchkoli nedodělků. Na první pohled vypadá svítilna velice dobře. Na spodní straně je vedení s pojistkou, které se nasouvá na rychloupínací držák. Díky pojistce není možné, aby svítilna z držáku vypadla. Před vedením je micro USB vstup opatřený těsnící gumovou krytkou. Tento vstup slouží nejen k nabíjení svítilny, ale zároveň i k zapojení dálkového ovládání. Na horní straně svítilny je umístěn dobře čitelný displej, který zobrazuje stav nabití, zvolený režim a dobu svícení která je ještě možná ve zvoleném režimu. Pod displejem jsou umístěna 3 ovládací tlačítka. Po krátkém stisknutí horního tlačítka při vypnuté svítilně, se zobrazí stav nabití baterie, v podobě čtyř dílků, značících nabití na 100%, 75%, 50% a 25%. Při delším stisknutí horního tlačítka se svítilna rozsvítí v naposledy používaném režimu a na displeji je vidět čas, jak dlouho ve zvoleném režimu svítilna vydrží svítit. Pokud při rozsvícené svítilně dvakrát rychle po sobě stisknete horní tlačítko, přepnete svítilnu do režimu blikání. Jedním stisknutím horního tlačítka se pak vrátíte na původně zvolený režim. Během režimu blikání se na displeji nezobrazuje zbývající čas. Spodní dvě tlačítka slouží k přepínání režimů. Stisknutím pravého tlačítka se sníží výkon. Stisknutím levého tlačítka se výkon zvýší. Jedno stisknutí znamená změnu o jeden režim. Přidržením horního tlačítka se pak svítilna vypne. Když je svítilna zapnutá, ovládací tlačítka svítí zeleně. Když poklesne výdrž baterie pod 30 minut, začne horní tlačítko blikat červeně a svítilna začne postupně snižovat výkon. Při nabíjení ovládací tlačítka blikají zeleně, a když je svítilna nabitá tak přestanou blikat a svítí zeleně. Zároveň je během nabíjení na displeji vidět, na kolik je baterie již nabitá.

Dálkové ovládání se na řídítka připevňuje pomocí objímky se suchým zipem. Lze ho tak snadno připevnit téměř na jakýkoli průměr řídítek. Kabel dálkového ovládání měří pouze 30cm, což je tak akorát i na široká řídítka. Pro zasunutí micro USB konektoru je potřeba trochu zabrat. Když jsem konektor zapojil poprvé, tak mi ovládání nefungovalo. Posléze jsem zjistil, že tam lze konektor s trochou síly zasunout ještě více. Pak už vše fungovalo tak jak má. Zřejmě je to z důvodu, aby se kabel při jízdě přes nerovný terén, ze svítilny nevyklepal. Na dálkovém ovládání jsou 2 tlačítka, jedno velké a jedno poloviční. Podržením menšího tlačítka se svítilna zapne, krátkým stisknutím stejného tlačítka se přepíná mezi jednotlivými režimy, opětovným delším stisknutím menšího tlačítka se svítilna vypne. Větší tlačítko slouží pro aktivaci nejsilnějšího režimu 1800lm. Stačí tlačítko stisknout, nezáleží na tom, zda je svítilna zapnutá nebo vypnutá, a aktivuje se největší výkon svítilny. Ten zůstane aktivní pouze po dobu, co držíte tlačítko stisknuté, a to maximálně po dobu 20s. Zbývající čas vidíte na displeji. Dálkovým ovládáním nelze aktivovat blikací režim.

Držák na řídítka je plastový, přesto působí solidně. Je dělaný tak, že ho lze bez problémů rychle nainstalovat na většinu řídítek. Stejně snadno ho lze i demontovat. Pro nasunutí svítilny, stejně tak pro její vysunutí, je nutno uvolnit pojistku, která se nachází za vedením. Pojistka má velký hmatník a lze ji tak snadno ovládat. Držák se díky vnitřním gumovým proužkům, na řídítkách neprotáčí a drží na svém místě.

K ovládání svítilny naprosto dostačuje dálkový ovladač, a kdyby s ním šel aktivovat i blikací režim, tak by tlačítka na svítilně nemusela být vůbec. Chvilku mi sice trvalo, než jsem našel správnou pozici pro umístění ovladače, abych si nechtěně palcem nepřepínal režimy, ale potom co jsem ji našel, jsem již jen profitoval z jeho výhod. Vlastně z výhody, protože ta je jen jedna, ale o to významnější. A to, že můžete stále stejně pevně držet řídítka a současně měnit režimy osvětlení dle potřeby. Když svítilnu namontujete na řídítka, tak směřuje mírně dolů. Měl jsem tedy obavy, zda bude displej čitelný, ale ty se záhy ukázaly jako liché, neboť i při nakloněné svítilně je displej vždy perfektně čitelný. Jediné, co není vidět je číslo zvoleného režimu, protože ten je na spodní straně displeje a je tedy překryt horním krytem svítilny. Při jízdě to ale nevadí, protože: 1/ Vidíte, jak moc světlo svítí. 2/ Na displeji vidíte zbývající čas, podle kterého se dá určit, v jakém režimu svítilna svítí. 3/ Číslo zvoleného režimu je tak malé, že by při jízdě stejně nešlo přečíst. Dálkové ovládání jsem používal jak v letních bezprstových rukavicích, tak v neoprenových zimních a ani v jedněch jsem neměl s ovládáním problém.

Zklamáním pro mě ale byla výdrž svítilny. Výrobce uvádí, že má svítilna mít při plném nabití výdrž 1000lm/2,6h (2:36), 400lm/7,3h (7:20), 150lm/16,2h (16:12) a 50lm/36h (36:00), což ale vůbec neodpovídá realitě. Když jsem svítilnu nabil na 100%, tak mi svítilna v jednotlivých režimech ukazovala: 1000lm/2:00 (2:36) -23%, 400lm/5:40 (7:20) -23%, 150lm/15:04 (16:12) -6% a 50lm/36:30 (36:00) +1%. Lepší to není ani při vybití svítilny na 75%: 1000lm/1:30 (1:57) -23%, 400lm/4:19 (5:30) -23%, 150lm/11:25 (12:00) -5% a 50lm/27:00 (27:42) +3%. Zajímavé bylo, že přesto, že podle nejvýkonnějšího režimu jsem vybil baterii o 25%, tak ukazatel nabití stále ukazoval 4 dílky, tedy plné nabití. Ani při vybití svítilny na 50% se překvapení nekoná: 1000lm/1:00 (1:18) -23%, 400lm/2:50 (3:40) -23%, 150lm/7:29 (8:00) -5% a 50lm/18:10 (18:00) +1%. Při vybití na 50% již svítilna ukazovala správně 2 dílky. Při vybití na 25%: 1000lm/0:30 (0:39) -23%, 400lm/1:11 (1:50) -35%, 150lm/3:05 (4:00) -23% a 50lm/7:32 (9:00) -16%. Při vybití na 25% displej správně ukazoval jen 1 dílek. Když jsem vyzkoušel svítilnu kompletně vybít, tak jsem se v režimu 1000lm nedostal ani na 2 hodiny zobrazované na displeji, ale asi 5 minut před limitem se svítilna přepnula do méně výkonného režimu a tak pokračovala dále, až se po 4 hodinách a 8 minutách vypnula nadobro. Test výdrže jsem dělal při pokojové teplotě 22°C, takže nižší výdrž nemohla být ovlivněna nižší venkovní teplotou. Jinak odpočet času, který probíhá na displeji, odpovídá realitě, kde 1 minuta, je opravdu 1 minuta.

Výdrž svítilny v režimu blikání jsem zkoušel po dobu 12 hodin a vždy po 3 hodinách jsem kontroloval, o kolik se snížila kapacita baterie. Výsledek je, že svítilna by měla vydržet blikat více jak 27 hodin, což je naprosto dostatečné. Každé 3 hodiny se kapacita snížila o cca 11%, tedy o cca 3,6% za hodinu.

Nabíjení ze sítě, svítilny vybité na 75% trvá 1:09, na 50% 2:10, na 25% 3:12 a zcela vybité svítilny 4:14. Takže ani 5 hodin nabíjení neodpovídá tomu, co udává výrobce. Je sice dobře, že se svítilna nabije rychleji, ale zároveň to vyvolává otázku, zda použitá baterie není horších parametrů, než je prezentováno. Což by vysvětlovalo horší výdrž i rychlejší nabíjení.

Subjektivní pocit z dosvitu je velmi dobrý. Při výkonu 50lm se nechá bez problémů jít vedle kola. Při 150lm lze jet po silnici rychlostí kolem 20km/h. Při 400lm lze jet rychlostí kolem 20km/h i v terénu. A při 1000lm se lze řítit jakoukoli rychlostí i neznámým terénem. A nakonec burst režim 1800lm je vhodný pokud potřebujete ještě více přisvítit nebo pokud protijedoucí vozidlo nechce vypnout dálková světla. Prostor před kolem je osvětlen výrazným oválem, a širší okolí je osvětleno dostatečným rozptýleným světlem. V žádném případě svítilna nepodporuje tunelové vidění, ale naopak podporuje vidění periferní. Přesto, že svítilna svítí výborně, tak si rozhodně nemyslím, že by dosvit byl takový, jak udává výrobce: 1800lm/161m, 1000lm/122m, 400lm/76m, 150lm/47m a 50lm/28m. Pokud někdo bude na této vzdálenosti stát v reflexní vestě, tak zřejmě uvidíte, jak reflexní plochy svítí. Když ale bude stát v černém oblečení, byť na poloviční vzdálenosti, tak nebudete vůbec tušit, že tam někdo je. Změřil jsem tedy jaká je osvětlená plocha před kolem při každém výkonu a to jak do dálky, tak do šířky. Šířku světelného kuželu jsem měřil 5m od předního kola. Neměřil jsem postranní světlo, nýbrž hlavní světelný kužel. 1800lm/3x20m, 1000lm/2,6x15m, 400lm/2,2x10m, 150lm/1,9x7m a 50lm/1,7x4m. Takže realita byť je dobrá, je opět zcela někde jinde, než hlásá výrobce.

Viditelnost ve dne, mne zajímala pouze v režimu blikání, protože jiný režim během dne nepoužívám. A to na obvyklých vzdálenostech 25m/50m/100m a to jak proti sluníčku OK/OK/OK, tak při oblačné obloze OK/OK/OK, ale i v dešti OK/OK/OK. Režim blikání vám zajistí dostatečnou viditelnost za všech běžných povětrnostních podmínek, za kterých je reálné, že vyrazíte na projížďku na kole. Je pravda, že proti sluníčku svítilna není vidět, tak dobře jako když je oblačno, ale i přesto vidět je. Na druhou stranu, tento nedostatek lze kompenzovat oblečením v reflexních barvách.

Svítilnu jsem si na kole nastavil, tak aby osvětlovala prostor, co nejdále před kolem, ale nesvítila zbytečně do vzduchu. Zajímalo mě, jak toto světlo vnímají proti jdoucí chodci a řidiči vozidel. Vyzkoušel jsem tedy, jak moc svítilna oslňuje nebo neoslňuje na vzdálenostech 25m, 50m a 100m a to při všech režimech svícení, tedy kromě blikání. 1800lm/25m/50m/100m, NOK/OK/OK, 1000lm/25m/50m/100m, OK/OK/OK, 400lm/25m/50m/100m, OK/OK/OK, 150lm/25m/50m/100m, OK/OK/OK a 50lm/25m/50m/100m, OK/OK/OK. K částečnému oslnění by mohlo dojít pouze v nejsilnějším režimu 1800lm při vzdálenosti do 25m a dále pak v režimu 1000lm a 400lm při vzdálenosti do 15m. Jinak přesto, že je světlo dostatečně vidět, tak nepůsobí nepříjemně.

Přesto, že některé parametry, které udává výrobce, neodpovídají skutečnosti, jsem se svítilnou spokojený a rozdíl oproti světlu, které jsem používal před tím, je rozdíl několika tříd. 1000lm je luxusních a i dosvit 15m je velmi dobrý. Takže koupě rozhodně nelituji.

Důležité informace:

  • Vždy když přijedete, zkontrolujte stav nabití světla.
  • Vždy před tím než vyjedete, zkontrolujte stav nabití světla.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    Světlo na kolo Fenix BC30R

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek