Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Běžecký trénink - Oblečení a doplňky

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 9.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

K běhu toho opravdu moc nepotřebujete. Stačí kvalitní běžecká obuv a můžete vyrazit. Přesto existuje spousta dalších kusů oblečení a doplňků, které vám mohou tuto aktivitu zpříjemnit a pomoct vám tak dosáhnout větších pokroků. Běžeckých značek je na našem trhu mnoho a než se v nich orientovat a zkoušet je, dal jsem raději na doporučení a zacílil na japonskou značku Asics (Anima sana in corpore sano aneb Ve zdravém těle zdravý duch). Její výrobky jsou za docela dobrou cenu a ve slušné kvalitě. Tak proč ne. Nejprve jsem Asics kupoval v pražské prodejně Sanasportu. Občas mívají velké slevy, takže se vyplatí počkat si. Později jsem začal kupovat oblečení ze dvou anglických internetových obchodů: Sportsshoes (doručuje česká pošta) a Startfitness (doručuje DPD). Tam mají ještě zajímavější ceny a včetně poštovného to většinou vychází o dost levněji, než, když se to samé zboží kupuje v Česku. Zpravidla mám zboží do týdne od objednání doma. Navíc občas mají i věci, které se na našem malém trhu neprodávají. Takže určitě doporučuji.

Na běh byste se měla oblékat tak, jako by bylo venku asi o 10°C tepleji. Tzn., že by vám na začátku tréninku mělo být trochu zima. Omezíte tím pocení, což je zvláště důležité v zimě, kdy je větší pravděpodobnost prochladnutí. Přesto je důležité chránit klouby a svaly dolních končetin před chladem. Pokud zařadíte intenzivní trénink, když je velmi chladno a dobře se neoblečete, zvyšujete tak riziko svalového zranění. Studené svaly a klouby nepracují optimálně. Běžecké oblečení by v první řadě mělo být funkční, tedy odvádět pot. V druhé řadě pohodlné, aby vás nikde nedřelo, neškrtilo, a hlavně aby neomezovalo váš pohyb. Ve třetí řadě, by mělo být dobře vidět, a to jak ve dne, tak v noci.

Oblečení:

  • Ze všeho nejdůležitější je správně zvolená obuv a její velikost. Jak jsem říkal, já jsem dal na doporučení, na značku Asics, model Cumulus, a tak jsem si pouze doporučený model vyzkoušel a zjistil, zda mi sedí. Kdyby mi neseděl, tak bych musel hledat dál a zkoušet, až bych narazil na tu správnou obuv. Naštěstí mi seděly, takže běhám v Cumulusech. Velikost běžecké obuvi, by měla být taková, že před prsty budete mít 1cm volného prostoru. Prsty tak budou mít dostatek prostoru, až vám po dlouhém běhu otečou a roztáhne se chodidlo. V tomto modelu běhám od jara do podzimu. Na zimu mám pak stejný model, ale v goretexovém provedení. V botě je trochu tepleji a nepromáčí se. Horem do ní sníh ale padá stejně.
  • Ponožky by rovněž měli být funkční a pokud možno bezešvé. Používám stejný druh po celý rok.
  • Když je více jak 15°C, tak běhám v kraťasech anebo krátkých elasťákách. Při teplotách mezi -5°C a 15°C, nosím dlouhé elasťáky a termo trenýrky Moira. A při teplotách pod -5°C nosím dlouhé běžecké kalhoty a pod ně dlouhé termo spodky Moira a termo trenýrky téže značky.
  • S trupem je to trochu horší. Když je teplo, nad 20°C, tak stačí tílko nebo tričko. Když se ochladí a je nad 10°C, tak tričko s dlouhým rukávem a běžecká mikina. Když do toho začne foukat vítr tak přidám termo triko Moira a když prší, tak ještě slabou větrovku. Kolem 0°C již nosím pravidelně běžeckou mikinu a slabou větrovku a termo rolák s dlouhým rukávem. A když je kolem -10°C, tak slabou větrovku vyměním za silnou a k mikině a termo roláku přidám ještě klasické letní triko. Důležité je vrstvit. Lépe si tak udržíte teplotu, a když náhodou špatně odhadnete oblečení, tak vždy můžete jednu vrstvu sundat. Je zajímavé, že se mi ještě nikdy nepovedlo obléci se tak, aby mi byla celý trénink zima. Teploty je třeba brát jen jako orientační. Vítr, déšť a únava dokážou pocitovou teplotu hodně snížit. Navíc každý je nastavený na jinou provozní teplotu.
  • Dá se říct, že na hlavě při běhu po celý rok vždy něco mám. Když je hezky, tak kšiltovku. Za prvé chrání hlavu proti přehřívání a za druhé brání oslňování. Když teploty klesnou k 5°C, tak kšiltovku vyměním za čepici. Při teplotách kolem 0°C a nižších, ji doplním o nákrčník, který přetáhnu přes ústa a nos až pod oči. A když je kolem -10°C, tak k tomu přidám ještě lyžařskou kuklu, rovněž od Moiry.
  • Rukavice začínám nosit tak od 5°C dolů. Když je pod -10°C, tak pod ně přidám ještě vložky do rukavic. Jak jinak než od Moiry.
  • Doplňky:

  • Pravděpodobně nejdůležitější doplněk je pro mě sporttester Garmin Forerunner 35. Je to jeden z nejzákladnějších modelů, ale umí vše, co pro svůj běžecký trénink potřebuji a je za docela rozumnou cenu. Navíc zvládá i cyklistiku, turistiku a posilování, což také využiji.
  • Přestože umí Forerunner měřit tep na zápěstí, tak jsem si pořídil i bezdrátový snímač tepu, který se dává přes hrudník. Měl jsem proto dva důvody. Když je zima, opravdu velká zima, tak jsem rád, že mám schovaný každý kousek kůže. I tak mě ale zajímá, co mi při běhu sporttester ukatuje. Jediné schůdné řešení bylo pořídit si bezdrátový snímač a sporttester si připnout přes rukáv větrovky. Můžu tak být celý izolovaný proti chladu a sledovat, jak si při tréninku vedu. Druhý důvod byl použití sporttesteru na kole, kdy ho mám připnutý na řídítkách a tam zápěstní čidlo tep neměří. Mohl bych ho sice nechat na zápěstí, tam ale zase není moc dobře vidět a v zimě bych stejně řešil stejný problém jako při běhu.
  • Nakonec jsem si pořídil ještě snímač tempa, který se připíná pod tkaničky bot. Sporttester sice umí tempo měřit, problém ale nastane, když zaběhnete do lesa a není čistý výhled na oblohu. V tu ránu máte pomalejší tempo, přesto, že běžíte stále stejně rychle. Snímač tempa tento problém sice zcela nevyřeší, ale rozhodně měření v těchto podmínkách zpřesní. Je to vhodné hlavně pro začátečníky, když se učí běžet stále ve stejném tempu a potřebují mít neustálou kontrolu.
  • Další doplněk, který používám při každém dlouhém tréninku je běžecká ledvinka se dvěma lahvičkami o objemu cca 300ml. Přesto, že lahvičky jsou z tvrdého plastu, tak v nich voda nijak moc nešplouchá. Do ledvinky mohu dát klíče, telefon, kapesníčky, doklady a obranný sprej, popřípadě se do ní vejde i energetický gel, takže mám s sebou vše, co potřebuji. Ledvinka mi při běhu nepřekáží, neotáčí se, nerozepíná, nepadá ani neposkakuje. Navíc má ledvinka jednu velkou výhodu, a to při kontrole správného dýchání. Při běhu by se, jak je vám jistě známo, mělo dýchat do břicha. To se nacvičuje mimo jiné tak, že si kolem pasu uvážete širokou gumu, např. therabend, a při nadechování se snažíte tuto gumu po celém obvodu roztáhnout. A ledvinka se dá použít místo této gumy.
  • Od září do konce dubna se neobejdu bez čelovky. Používám čelovku Fenix HL26R. V režimu svícení 130lm vydrží až 5 hodin při průměrné teplotě -2°C. Nabíjím ji jednou týdně a její dobití trvá cca 1,5 hodiny. 130lm je dostatečný výkon i pro svižnější běh v terénu. Krátkodobě lze přepnout až na 450lm a nebo lze naopak výkon snížit. Při běhu dobře drží a je jedno, jestli ji mám přímo na čele nebo přes čepici, či kapuci. V běhu mě vůbec neomezuje a v podstatě o ni nevím.
  • Zároveň s čelovkou vždy nosím nacvaknutou na zadním popruhu, červenou blikačku Fenix BC05R. V režimu pomalého blikání a výkonu 2lm vydrží 42 hodin při teplotě +2°C. Díky ní mám jistotu, že jsem perfektně vidět již na velkou vzdálenost.
  • Nakonec si nemohu dovolit nezmínit kompresní návleky nebo podkolenky. Dle výrobců by měly oddalovat únavu a urychlovat regeneraci. Jsou lidé, co na ně nedají dopustit, stejně tak jsou ale i lidé, kteří je zatracují. Kde je pravda? Nevím, zřejmě, tak jako vždy, někde uprostřed. Celý první rok, jsem každý trénink absolvoval v kompresních návlecích. Druhý rok, jsem ale tréninky absolvoval bez nich. A jaký byl rozdíl? Bohužel musím konstatovat, že jsem žádný rozdíl nezaregistroval. Rozhodně není nepříjemné běhat v kompresních návlecích, ale když je nemám, tak nemohu říct, že by se mi běželo lépe nebo hůře. Nebo že bych po běhu déle regeneroval. Možná nemají jen vliv na mojí výkonnostní úroveň. Nevím. Zřejmě bude nejlepší, když je vyzkoušíte a sama se rozhodnete, jestli vám fungují nebo ne. Já pro ně mám jen jedno využití. A to při bězích ve velké zimě, kdy je využívám jako dodatečnou tepelnou ochranu lýtkového svalu a Achillovy šlachy.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek