Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Testy - Sluchátka Aftershokz Xtrainerz

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 26.2.2021
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem sportování venku se sluchátky v uších. A to hlavně z bezpečnostních důvodů. Tím, že si zacpete uši sluchátky, se odříznete od svého okolí a tím zvyšujete riziko kolize z dalšími účastníky silničního provozu anebo, že se k vám někdo se zlými úmysly nepozorovaně přiblíží více než byste chtěla. Málokdy se vám poštěstí, že budete moct sportovat zcela osamoceně. Proto je důležité, vždy vědět, co se okolo vás děje. Sportovní sluchátka, tak jako většina sportovního vybavení, urazila poměrně velkou cestu. Nejprve se objevila klasická sluchátka s molitanovými náušníky, která nedržela na svém místě ani, když byl člověk v klidu, natož pak při pohybu. Potom se začaly používat tzv. pecky, které nejen, že nedržely na svém místě, ale po nějaké době používání od nich bolely uši. Další se objevily špunty, které dokonale vyplnily vnější zvukovod a tím uživatele odřízly od okolního dění. Nakonec se začaly používat sluchátka, která se podobala prvně zmiňovaným. S tím rozdílem, že byla podstatně větší, překrývala celé uši a umožňovala velmi kvalitní reprodukci zvuku. Bohužel při jejich používání jste opět neměla ani nejmenší tušení o tom co se okolo vás děje. Byla tedy daleko vhodnější k poslechu hudby doma než za pohybu venku. Tři posledně jmenované druhy sluchátek můžete stále vidět na uších sportovců. Stejně tak jako se vyvíjela sluchátka, vyvíjely se i zdroje hudby. Od walkmanů a discmanů na alkalické baterie, přes nabíjecí MP3 přehrávače, až po telefony a hodinky, které umí hudbu k vašim sluchátkům dostat bezdrátově. Bezdrátová technologie přenosu zvuku při sportu, je v současnosti pravděpodobně nejrozšířenější.

Jelikož sportuji výhradně v přírodě, kromě krátkých přeběhů přes vesnice, tak jsem o sluchátka na běh či kolo ani neuvažoval. Je daleko příjemnější poslouchat zvuky přírody: zpěv ptáků, zurčení vody v řece a šumění stromů než civilizační zvuky, kterých máte za celý den okolo sebe většinou více než je zdrávo. To je sice pravda a stále zastávám tento názor. Má to ale, jedno ale. Když prodlužuje dlouhé běhy, tak strávíte hodně času sama se sebou. Za nějakou dobu si od civilizačních ruchů odpočinete, a naopak by vám trochu hudby přišlo vhod. Vhodně zvolená hudba vás může zklidnit, povzbudit, motivovat, zlepšit koncentraci, pomoct držet tempo, prostě vám může pomoci podat lepší výkon. Čím delší čas strávíte při tréninku, tím pro vás může být poslech hudby přínosnější.

Já jsem o poslechu hudby při běhu začal uvažovat při bězích trvajících okolo 3 hodin. Když jsem si pak v tréninku na maratón připravil běhy na hranici 5 hodin, tak jsem se začal zajímat i o možnosti využití hudby při běhu. 5 hodin je totiž hodně dlouhá doba a jakékoli rozptýlení při ní přijde vhod. Navíc bych jednou chtěl po úspěšném absolvování maratónu, okusit i nějakou delší distanci. Alespoň tak to mám zatím v plánu. Říká se, že je těžké poradit a nabídnout zboží někomu kdo neví, co chce. Já si ale myslím, že daleko těžší může být, najít vhodné zboží pro někoho, kdo ví naprosto přesně, co chce. Tak to bylo se mnou. Věděl jsem, že nechci sluchátka, která se strkají do uší. Že nechci mít nikde žádný kabel. A že nechci ke sluchátkům jakékoli další zařízení. Plus spoustu dalších věcí, jako je nabíjení, výdrž, paměť, ovládání, vodotěsnost atd. Nicméně z těchto věcí jsem byl ochoten slevit. Kdybych vyslovil můj požadavek před pár lety, asi by si o mně prodavač nejspíš myslel, že jsem se zbláznil. Naštěstí se pokrok nezastavil a v relativně nedávné době, byla na náš trh uvedena sluchátka, která se nestrkají do uší, nýbrž využívají nové technologie Bone conduction, tedy přenosu zvuku přes lícní kosti. Zároveň s tím byl odstraněn kabel a přenos zvuku zaručovala technologie Bluetooth. Bohužel jim k dokonalosti chybělo jedno, a to, aby nepotřebovala další zařízení sloužící jako zdroj zvuku. Jako třeba telefon nebo hodinky.

Technologie Bone conduction, není zase tak nová, jak by se mohlo na první pohled zdát. Její princip byl popsán již v roce 1923. Nicméně většího rozšíření se jí dostalo až v posledních letech. Přesto se výrobou sluchátek s touto technologií nezaobírá moc firem. Z nich jsou pak nejrozšířenější výrobky firem Aftershokz a Niceboy. Tato technologie využívá šíření zvuku pomocí vibrací, které produkují sluchátka, přes lícní kosti přímo až ke vnitřnímu uchu. Tedy mimo klasickou cestu, která vede přes ušní bubínek. Posluchač tak v podstatě může najednou přijímat signál ze dvou zdrojů. Tato technologie by měla zaručovat kvalitní přenos zvuku, s tím, že mírně zvýhodňuje nižší tóny. Popravdě řečeno, dost jsem pochyboval o funkčnosti technologie Bone conduction. Nebyl jsem si jistý, zda poslech hudby bude dostatečně hlasitý, aby bylo vůbec něco slyšet. Stejně tak jsem měl pochyby, jestli to nebude nějak nepříjemné a jestli bude možné je používat i delší dobu. Naštěstí jsem měl možnost si je před objednáním vyzkoušet. Ihned po několika málo vteřinách mě obavy ohledně slyšitelnosti opustily.

Dlouho to vypadalo, že pokud budu chtít při běhu poslouchat hudbu, tak že si budu muset pořídit nový sporttester, který umí zároveň sloužit i jako přehrávač hudby. To se mi ale vůbec nechtělo, protože rozdíl v ceně mého sporttesteru Garmin forerunner 35, který to neumí, a jiným Garminem, který to zvládne, je docela velký. Stejně tak se mi nechtělo měnit můj malý spolehlivý telefon s dlouhou výdrží, který bohužel neumí přehrávat hudbu za jiný, který by to uměl, ale byl daleko větší, těžší a s menší výdrží. Naštěstí se v roce 2020 objevil v nabídce firmy Aftershokz, tedy průkopníka v šíření technologie Bone conduction, model Xtrainerz, který přesně vyhovuje mým požadavkům. Tedy až na jeden parametr a tím je cena, která je poměrně dost vysoká. Plnou cenu jsem rozhodně nebyl ochoten zaplatit. Naštěstí tím, jak se blížil konec roku, se zvyšovala pravděpodobnost, že by prodejci mohli udělat nějakou slevovou akci. Čekání se vyplatilo, a tak se mi sluchátka nakonec podařilo zakoupit s 20% slevou. Tedy pořád za dost peněz, ale už za o něco snesitelnější sumu.

Aftershokz je americká firma založená v roce 2011, která tak jako jiné mnohé firmy, vyrábějí své zboží v Číně. V současné době mají ve své nabídce 6 modelů, které se liší jak výbavou, tak cenou. Základní ceny bez slev se pohybují cca od 2.200Kč do 4.400Kč. Model Xtrainerz patří mezi nejvyšší, a tedy i nejdražší modely. Firma Aftershokz má zastoupení i na našem území.

Objednaná sluchátka přišla v poměrně velké krabičce. Jejíž provedení dávalo tušit, že i sluchátka budou pěkně zpracovaná. Balení obsahovalo sluchátka, USB nabíječku, zapínací pouzdro pro uložení sluchátek, špunty do uší a návod. Návod je sice součástí balení, ale češtinu byste v něm hledala marně. Ovládání ale není nijak složité. Nicméně návod v českém jazyce je ke stažení na stránkách českého zastoupení. Špunty do uší jsou v balení pro případ, že byste chtěla odstranit ostatní vnější zvuky. Pouzdro je určené, pro uložení sluchátek při jejich transportu anebo k uložení, když je nechcete používat. Nabíječka je velmi malá a používá se tak, že se rozevře. Vloží se do ní pravý ušník, na něm se z vnitřní strany nacházejí nabíjecí konektory a nabíječku uzavřete. Posléze zapojíte druhý konec do USB zásuvky počítače nebo zásuvkového adaptéru. Při nabíjení na nabíječce svítí červená kontrolka. Po dosažení plného stavu baterie, červená kontrolka zhasne a rozsvítí se kontrolka modrá. Doba nabití by neměla přesáhnout 2 hodiny. Všechny ovládací prvky jsou na pravém ušníku. Ovládací prvky tvoří čtyři tlačítka. Tři jsou umístěná ze spodní strany ušníku a čtvrté tlačítko je umístěné na jeho zadní části. Stisknutím prostředního tlačítka po dobu 3s, se sluchátka zapínají a stejně se i vypínají. Krátkým stisknutím stejného tlačítka se pozastavuje a znovu zapíná přehrávání hudby. Stisknutím zadního tlačítka po dobu 2s, je možno nastavit režim přehrávání hudby na normální nebo plavecký. Krátkým stisknutím tohoto tlačítka je možno zvolit styl přehrávání normální/opakovaný/náhodný. Stisknutím prvního tlačítka po dobu 2s, je možno přeskočit na další skladbu. Krátkým stisknutím tohoto tlačítka se zvyšuje hlasitost. Stisknutím třetího tlačítka po dobu 2s, se vrátíte na předchozí skladbu. Krátkým stisknutím tohoto tlačítka se snižuje hlasitost. Současným stisknutím po dobu 2s prvního a prostředního tlačítka si vybíráte, zda bude přehrávána hudba pouze z aktuální složky anebo ze všech složek. Současným stisknutím po dobu 2s prostředního a třetího tlačítka přejdete do další složky. Sluchátka umí mluvit čtyřmi jazyky: anglicky, čínsky, korejsky a japonsky. Ke komunikaci používají jen několik málo snadno srozumitelných slov, tedy pokud máte nastavenou angličtinu. Změna jazykového nastavení se provádí současným stisknutím a podržením, po dobu 2s, prvního a třetího tlačítka. Sluchátka umožňují zjistit i stav nabití baterie. V českém návodu je to ale popsáno chybně. Naštěstí na amerických stránkách výrobce, je to popsáno správně. Nejdříve musíte pozastavit přehrávání hudby krátkým stisknutím prostředního tlačítka. Potom krátce stiskněte libovolné tlačítko ovládání hlasitosti. Stav baterie může být: high/medium/low/charge me.

Sluchátka Xtrainerz se vyrábějí ve dvou barevných provedeních, černém a tmavě modrém. Využívají lithiovou baterii s kapacitou 183mAh, udávanou výdrží až 8 hodin a s dobou nabíjení do 2 hodin. Váží pouhých 30g. Mají paměť 4GB anebo až 1200 skladeb. Mají odolnost vůči prachu a vodě IP68, je tedy možné je trvale ponořit do vody. Pravděpodobně jsou to jediná sluchátka, která se v současné době vyrábějí a která jsou přímo určená i pro plavání, což z nich dělá opravdový unikát.

První dojmy ze sluchátek jsou výborné. Sluchátka jsou tak lehká, že je v ruce téměř necítíte. Celá jsou pogumovaná materiálem, který je velmi příjemný na dotek. Na uších drží dobře. Nikde netlačí, neposunují se, nepřekáží, nepadají, a to v jakékoli poloze. Ovládání je jednoduché a snadno zapamatovatelné. Slyšitelnost hudby je vynikající. Vůbec není znát žádný rozdíl mezi klasickými sluchátky. Vše je slyšet tak jak má, a to jak při běhu, tak i na kole. Stejně tak zůstává zachována i slyšitelnost okolních zvuků. Sluchátka téměř nemají vliv na to, jak slyšíte zvuky z vašeho okolí.

Po zapnutí vás sluchátka pozdraví a oznámí vám, jaký je stav nabití baterie. Potom pokračují v přehrávání hudby, tam kde jste poslech hudby ukončila. Pamatují si, i jakou jste měla nastavenou hlasitost, stejně tak jaký režim přehrávání jste měla nastavený. Náhodné přehrávání lze dokonce nastavit i tak, že se přehrávají skladby buď jenom z jedné složky anebo ze všech složek, což je velmi praktické. Při každém stisknutí jakéhokoli tlačítka, sluchátka krátce pípnou, takže víte, že jste opravdu zmáčkla tlačítko, a ne něco jiného. Ovládání tlačítek je bezproblémové i v rukavicích, a to jak slabých běžeckých, tak i neoprenových zimních cyklistických, a to i v případě, že mám přes sluchátka přetažený nákrčník. Přibližně 20 minut před vybitím, vám sluchátka řeknou, abyste je nabila. To posléze opakují přibližně každé 4 minuty, až dokud nezahlásí, že se vypínají.

Výrobce udává, že by sluchátka měla vydržet přehrávat hudbu až po dobu 8 hodin. Nevím, jak k tomuto číslu došli, protože já jsem naměřil naprosto odlišnou hodnotu. Celých 17 hodin a pár minut k tomu! Tedy více jak dvojnásobek. A to při průměrné teplotě 2,2°C. Celkem jsem tento test opakoval 3x a vždy jsem se dostal přes 17 hodin. Navíc to bylo při teplotách kolem nuly, takže se dá předpokládat, že by při vyšší teplotě mohla být i výdrž baterie ještě delší. Nechápu, proč se výrobce nechlubí tím, že sluchátka mají daleko větší výdrž. Doba nabíjení zcela vybitých sluchátek pak přibližně odpovídala údajům výrobce, tedy 2 hodinám.

Pokles výdrže baterie po hodinách je následovný:
  • 1. hodina: high
  • 2. hodina: high
  • 3. hodina: high
  • 4. hodina: high
  • 5. hodina: medium
  • 6. hodina: medium
  • 7. hodina: medium
  • 8. hodina: medium
  • 9. hodina: medium
  • 10. hodina: medium
  • 11. hodina: medium
  • 12. hodina: medium
  • 13. hodina: low
  • 14. hodina: low
  • 15. hodina: low
  • 16. hodina: low
  • 17. hodina: charge me

    Hlasitost hudby lze nastavit v 15 krocích a její rozsah je naprosto dostatečný. Zpravidla mám sluchátka nastavená na 6 krok a měním ji tak o 1 až 2 kroky. Více není potřeba. Při takto nastavené hlasitosti, osoba stojící vedle vás vůbec neslyší, že posloucháte hudbu. Pokud ale sluchátka nastavíte na maximální hlasitost, tak to již trochu slyšet je. Kvalita zvuku je naprosto perfektní. Z mého pohledu se jí nedá vůbec nic vyčíst.

    Při běhu jsem je měl nasazené nejdéle necelých 5 hodin a ani po této době mě sluchátka netlačila, ani jinak mi nevadila. Nebolí z nich hlava ani uši a celou dobu drží na svém místě. Sluchátka jsou tak lehká a příjemná, že na ně během chvilky zapomenete. Slyšitelnost zezadu přijíždějících aut je stejná, jako bez sluchátek. Pochopitelně, pokud si pustíte sluchátka naplno, tak okolní zvuky uslyšíte hůře. Stejně tak mohou okolní zvuky zhoršovat slyšitelnost hudby. Třeba když vás míjí kamion, a máte nastavenou střední úroveň hlasitosti, tak chvilku hudbu neuslyšíte tak dobře. Což ale není nic překvapivého.

    Na kole jsem je během zimního období měl zatím pouze 2 hodiny v kuse. Je nutno říct, že sluchátka jsou plně kompatibilní s cyklistickým vybavením a nenarazil jsem na nic, co by bránilo jejich použití při jízdě na kole. Jen je potřeba dodržet tento postup. Nejprve si nasadíte sluchátka, poté nákrčník, pokud ho používáte, dále přilbu a nakonec brýle. Může se vám stát, tak jako mě, že pásek přilby, který jde před uchem, bude tlačit na sluchátka, takže ucítíte tlak na lícních kostí. Není to ale nic, na co by se nedalo zvyknout. Když se toto místo otlačí, tak tento pocit zmizí. Co se týče slyšitelnosti, tak až na jednu odlišnost, platí to samé, co při běhu. Pokud na kole jedete za větrného počasí, tak vzduch proudící kolem vašich uší zhoršuje slyšitelnost hudby, takže je potřeba nastavit sluchátka na trochu vyšší hlasitost.

    To, jak se sluchátka chovají při plavání, jsem zatím neměl možnost otestovat, ale v budoucnu sem tyto zkušenosti určitě doplním.

    Musím se přiznat, že sluchátka Aftershokz Xtrainerz, jsou návyková. Od té doby, co je mám, jsem bez nich téměř ani jednou nevyrazil na běžecký nebo cyklistický trénink. Samozřejmě, že není problém absolvovat hodinový trénink bez sluchátek. Přesto je ale nosím i na tyto krátké tréninky. Jejich největší přínos totiž je při dlouhých bězích, kdy dokáží velmi dobře udržet vaši mysl bdělou, a jsem přesvědčený, že vám umožní snáze uběhnout větší vzdálenost, než byste dokázala bez sluchátek.

    Co se týče hudby, tak zatím jsem si do sluchátek vložil několik souborů s rozdílnými hudebními žánry: český rock, český pop, cizí rock, cizí pop, španělský pop. Rozhodně se nejedná jen o rychlé skladby, ale jsou mezi nimi i skladby pomalé. Všechno to jsou písničky, které mám rád a které se mi líbí. Poslouchám je na náhodný výběr, tak aby byl poslech co nejpestřejší a nezačal mě nudit. Hlavním cílem je, aby mě udržely při „smyslech” a pomohly mi dostat se o pár kilometrů dál. Na závody potom plánuji, že si s playlistem více pohraju. A to tak, že ho sestavím dle BPM, tedy úderů za minutu, které by měly odpovídat plánovanému počtu kroků za minutu. S tím, že začátek bude mírně pomalejší, abych to nepřepálil a konec naopak rychlejší, abych ze sebe dostal více. Běh podle hudby v určitém BPM otestuji při tempovém tréninku, abych zjistil, jestli to vůbec lze.

    Sluchátka Aftershokz Xtrainerz se stala mým věrným tréninkovým partnerem, bez kterého nedám ani ránu. Přesto, že je jejich cena poměrně vysoká, tak jsem rád, že je mám. Obohatila a zpestřila můj trénink a věřím tomu, že posunou moji výkonnost o kus dál. Pokud tedy sháníte sluchátka, ke kterým nepotřebujete nic jiného, abyste je mohly používat, tak Aftershokz Xtrainerz, jsou ta pravá. Malá, lehká, bezpečná, s velkou výdrží, dostatečnou pamětí a se snadným ovládáním.

    Důležité informace:

  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    Aftershokz Xtrainerz

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek